0:00
0:00
30. 11. 20142 minuty

Editorial: Co o nás vědí

Co o nás vědí firmy sbírající data :: Jak Pavel Kosatík na obrazovce „vypráví“ české dějiny

Jsou stále větší, mocnější, schopnější a vědí toho o nás víc, než si chceme přiznat. Ať už jde o webové prohlížeče či jiné firmy, které pracují s daty, jež jim sami poskytneme. Banky, dopravní společnosti, obchody… Pokračovat by se dalo dlouze.

„Víme, kde právě jste. Víme, kde jste byli předtím. Více či méně tušíme, o čem přemýšlíte,“ řekl například ředitel Googlu Eric Schmidt. To ještě nemusí být tak špatné, ale poté co jeden z šéfů taxislužby Uber plánoval diskreditaci kritické novinářky, a to prostřednictvím informací, které o ní jeho firma sesbírala, vrátily se na stůl opět otázky: Co všechno se dá proti nám použít? A dá se tomu nějak čelit? Více si přečtete v článku Silvie Lauder na str. 19–22.

↓ INZERCE

Málokterý televizní pořad vyvolal takové reakce jako seriál České století, který právě vysílá veřejnoprávní televize. Už se příliš neřeší herecké výkony, dobové reálie či režie. Mnohem více se debatuje o tom, jestli to tak opravdu bylo.

Rozruch se dal očekávat. Po prvních dílech věnovaných „bezpečné“ první polovině 20. století pojednává nová série o letech 1968, 1977, 1989 a 1992. Tedy o čase, který většina z nás zažila, pamatuje si ho a nějak se k událostem z těchto let vztahuje.

České dějiny na obrazovce „vypráví“ historik Pavel Kosatík a vzhledem k síle televize se dá očekávat, že jeho obraz do značné míry určí, jak část společnosti bude posledních čtyřicet let vnímat. Rozhodli jsme se proto připravit profil Pavla Kosatíka, v němž se věnujeme přípravě tohoto seriálu a také reakcím, jež vyvolal. Více si přečtete na str. 32–34 v textu od Jaroslava Spurného.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].