Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř má v Česku pověst arcilotra a tuneláře, který si chtěl navrch objednat vraždu celníka. Pak zmizel jako Houdini na Seychely a nakonec do Jihoafrické republiky. Novinář Jaroslav Kmenta, známý trilogií o kmotru Mrázkovi, vydal o Krejčířovi knihu, po jejímž přečtení však tuzemské řádění původem těšínského inženýra vypadá jako neškodná přípravka na kariéru mezinárodního gangstera. Kmenta mapuje Krejčířův rozmach v podsvětí Johannesburgu, který ho tam už čtyřikrát přivedl do vazby, naposledy kvůli podezření z vražd a únosů. „Krejčíř je veřejné nebezpečí pro JAR,“ cituje tamního prokurátora kniha, která přináší ohromující číslo dvanácti mrtvých, kteří se kolem Krejčíře objevili. Cenná je i tím, že dává do souvislostí roztříštěné zprávy, které se do Česka dostávají v posledních sedmi letech.
Neznámé okolnosti a pikantní detaily údajných zločinů umožnil zejména skvělý úlovek – svědek Miloš Potiška, kterého Kmenta „rozmluvil“. Muž s vizáží kulturisty a profesí „raketýra“ se vypravil za Krejčířem kvůli práci. Zařizoval mu různé nekalosti, dělal ochranku, sháněl obchodníky s drogami a za město jezdil kopat díry připomínající hroby. „O tý díře nikomu neřeknu. Jen Radkovi,“ vypráví. Před třemi lety se ale vrátil; nabyl totiž dojmu, že někdo jiný kope na pokyn Radka neboli Káčka díru pro něj.
Ze sedmi kapitol patří k nejpůsobivějším hned první, jež popisuje vraždu německého podnikatele Uweho Gembally. Běhá při ní mráz po zádech a dokládá, že Kmenta má dar psát o komplikovaných věcech poutavě. Později se ale dalším vršením zločinů a jmen dostaví trochu únava a hlodá i myšlenka, nakolik je kniha psaná jako dokument v některých částech věrohodná. Do jihoafrického podsvětí autor nemohl proniknout na vlastní kůži, nezbývá tedy než spoléhat na Potišku a tamní média, odkud autor hodně čerpá. Ostatně otázku Krejčířovy viny teprve bude řešit soud. Možná proto – a zřejmě také coby vzkaz Krejčířovým právníkům – Kmenta v předsádce napsal, že i opravdový příběh může obsahovat část fikce.
Jaroslav Kmenta: Padrino Krejčíř – Afričan
JKM – Jaroslav Kmenta, 286 stran
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].