Studentky s muslimskými šátky přes vlasy koukají do monitoru, kde vyskakují obrázky načechraných svatebních šatů. Mladé slečny tady právě rozjíždějí svůj první byznys, internetový portál, který klientům usnadní přípravu velkolepé arabské svatby. U vedlejšího stolu si v kroužku povídá další parta dívek, jež vypadají úplně jinak: jsou nalíčené, oděné v upnutých džínách, mají rozpuštěné černé vlasy a zakládají firmu, která bude pořádat koncerty alternativní arabské hudby. U dalšího stolu parta vousatých Syřanů v černých kožených bundách rozesílá pracovní e-maily – před pár měsíci tady spustili nový internetový obchod. V open space kanceláři na západě jordánského hlavního města Ammánu je hned zjevné, jak odlišné kulturní světy spolu žijí v arabských městech a státech.
Z vůle krále
Budova podnikatelského inkubátoru Oasis500 je symbolem společenského posunu, k němuž pod povrchem negativních zpráv o blízkovýchodním násilí a nestabilitě dochází. Jeho nositeli jsou právě mladí a kreativní Arabové: jejich politická revoluce se nepovedla, tak se tady v Ammánu a ve spoustě nově vznikajících počítačových firem v celém regionu snaží aspoň o osobní podnikatelský úspěch.
Oasis500 vznikl poté, co koncern Yahoo! před čtyřmi lety za více než sto sedmdesát milionů dolarů koupil místní internetový portál. Jordánci náhle zírali, jaké peníze může přinést originální nápad mladých studentů, a ptali se, proč takových úspěchů vlastně není více. Z peněz investorů a krále – osvíceného diktátora s vášní pro digitální technologie a počítačové hry – vznikl tento inkubátor, který podporuje podnikatelské nápady v IT sektoru. Má to být také jeden z receptů na řešení problému, který vedl k arabským revolucím: nabízí perspektivu mladým a vzdělanějším Arabům.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu