Když se paní V. K. dočetla v médiích o vzniku Unie obhájců proti zvůli policie a státního zastupitelství, svitla jí naděje. Jako soudní znalkyně vypracovala před čtyřmi roky posudek na cenu domu, který koupila státní instituce od soukromníka. Dva roky poté ji policie obvinila ze zneužití pravomoci, protože prý nedodržela předpisy a stát na základě jejího posudku investoval zbytečně o osmdesát milionů korun navíc. Byl to pro ni samozřejmě šok a s obhájcem poslali okamžitě proti obvinění stížnost, v níž popsali osm – podle ní přesvědčivých – důvodů, že její výpočet odpovídá všem zákonům a předpisům a že obvinění je nesmyslné. Státní zástupce na to odpověděl šesti slovy – vaši stížnost jsem neshledal odůvodněnou. „Vůbec se nezabýval naší argumentací,“ říká paní V. K. Žije na malé vesnici a před spoluobčany se jí zatím hrozící soud daří tajit. Ztráty dobrého jména mezi sousedy se bojí více než vězení. „Po vzniku Unie obhájců jsem si uvědomila, že v té bezmoci proti policejní mašinerii nejsem sama a že tlak lidí, které zajímá spravedlnost, mně může pomoci,“ dodává. Slavní advokáti, kteří založili Unii obhájců, vzbuzují obdobnou naději u řady obviněných či souzených lidí, kteří jsou přesvědčeni, že je státní zástupci a policie šikanují. Pátrání po tom, zda vzbouření advokáti dokážou tyto naděje naplnit, má zajímavé výsledky.
Šest ze sedmi
Unie obhájců vznikla letos 8. června – dva rokypoté, co olomoucké státní zastupitelství podalo k soudu žalobu v proslulé aféře Nagygate. Případ zneužití tajné služby k soukromému sledování manželky premiéra Petra Nečase tehdy opanoval veřejnou debatu; média přetékala úniky pikantních odposlechů a obhájci žalovaných právě dostali od justičních orgánů v pořadí již dvanácté zamítnutí stížnosti na porušování práv svých klientů. Proto samozřejmě nemohlo uniknout pozornosti, že šest ze sedmi zakládajících – a dodnes jediných – členů unie proti justiční a policejní zvůli hájilo klienty v Nagygate. „Nebyla to reakce na tento případ,“ odmítá účelový výklad unie jeden z těchto zainteresovaných otců zakladatelů, advokát Tomáš Gřivna. „O založení nějaké instituce, která by poukazovala na zřejmé porušování práv obviněných při trestním řízení, jsme uvažovali už nějakou dobu.“
Je jich sedm, mají moc i vliv a míří výš.
Za duchovního otce unie je považován Lukáš Trojan, jehož jméno se dostalo do veřejného povědomí loni v červnu, kdy začal hájit bývalého poslance Marka Šnajdra v případu známém jako „poslanecké trafiky“. „Na chodbách mezi výslechy našich klientů se bavíme s kolegy,“ říká Trojan, „a v posledních letech se hovor často stáčel k historkám o tom, jak státní zástupci porušují férovost trestního řízení. Rozhodli jsme se proti tomu bránit.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu