Dlouhý běh na Sahaře
O víkendu proběhly v Mali svobodné volby. Uspěla tedy francouzská intervence, která z pouštní země počátkem roku vyhnala džihádisty?
Všichni děkovali Francii. Pařížská vláda darovala desítky tisíc eur na opravu centrálního tržiště, které vyhořelo po sebevražedném atentátu náboženského extremisty. Obyvatelé města Gao opravený trh z vděčnosti pojmenovali po Damienu Boiteuxovi, prvním francouzském vojákovi, který zemřel během lednové intervence. Francie tehdy celý sever Mali osvobodila od vlády gangsterů a džihádistů.
Nové prodejní stánky na trhu v Gau jsou mnohem úhlednější, než bývaly ty staré, které zničil požár. Hned po slavnostním otevření tržiště se ale objevuje problém: plánování se Francouzům nepovedlo, stánků je o polovinu méně než obchodníků. Trhovci se mezi sebou začínají hádat, městem se šíří stížnosti na korupci a zvýhodnění některých etnik při přidělování míst. Radost z daru vyprchává.
Tuto historku v červnu popsal týdeník Time a v malém dobře ilustruje svízele francouzského zásahu v bývalé kolonii. V neděli obyvatelé západoafrické země ve volbách vybírali nového prezidenta, z Mali už nepřicházejí zprávy o násilí, na první pohled se tedy zdá, že intervence probíhá hladce a úspěšně. Skutečnost je však složitější, opakuje se dobře známý scénář z minulých západních vojenských misí. Výhra ve válce proti vojenskému nepříteli bývá vcelku snadná; evropští a američtí experti však v mimoevropských společnostech neumějí budovat fungující státní struktury, které jsou jedinou zárukou dlouhodobé stability.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu