0:00
0:00
Přílohy28. 4. 20138 minut

A to bych ho nemohl vyhodit?

88 jaros06 R18 2013
Autor: Respekt

Měla to být jedna z klíčových reforem Nečasovy vlády. Dlouho odkládaný zákon o úřednících, který měl českou státní správu zmodernizovat a vyvázat ze závislosti na náladách politiků, si kabinet napsal do programového prohlášení a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rozhovorech sliboval, že na schválení dojde řada do konce roku 2011. Nestalo se tak, poslední zpráva z vládních kuloárů ale zní, že příznivci reformy se možná přece jen dočkají.

Má to ještě smysl?

↓ INZERCE

Zprvu to vypadalo nadějně. Premiér Petr Nečas (ODS) sice pro služební zákon nikdy nehořel, na základě požadavku dvou menších koaličních partnerů se však nechal přesvědčit a na přípravu reformy kývl. TOP 09 a Věci veřejné přitom argumentovaly stejně jako řada expertů: že výkonnost státní správy se viditelně zvýší teprve s posílením nezávislosti úřednického aparátu, který je dnes demotivován častým propouštěním a nabíráním lidí podle politického ladění ministra a lobbistických tlaků, jež na politické vedení ministerstva působí.

Ministerstvo vnitra pod vlivem pohrůžky slibuje, že teď už bude na zákonu pracovat.

Ve snaze premiéra přesvědčit souhlasily Věci veřejné a TOP 09 s Nečasovým požadavkem, že norma bude stát zčásti na principu jakýchsi manažerských smluv s úředníky.Zjednodušeně řečeno, část z nich bude moci být najímána na dobu určitou, na splnění konkrétních projektů. Ministr je bude moci propustit, vyhazov ovšem nebude tak snadný jako nyní. Podmínky…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc