„Máme cestovní mapu příštích kroků, jak se dohodnout na příštích krocích.“
Nejmenovaný vysoký německý diplomat o výsledcích summitu EU a budoucnosti bankovní unie
1. Bankovní unie na dohled
Summit EU potvrdil, že bankovní unie se bude vytvářet na půdě zemí eurozóny a Evropská centrální banka převezme dohled nad největšími bankami, což je předpoklad pro zvládnutí vleklé finanční krize. Summit ale odložil rozhodnutí o tom, jak bude bankovní unie vypadat, na léto příštího roku.
2. Raketa z Pchjongjangu
Severokorejský režim zaskočil zbytek světa, když úspěšně vypustil na oběžnou dráhu družici. Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko „úspěch“ odsoudily a označily ho za maskovaný test technologie raket s dlouhým doletem schopných nést jaderné nálože. Ke kritice se přidaly i Čína a OSN.
3. Internet zatím svobodný
Mezinárodní konference o budoucnosti internetu skončila v Dubaji bez výsledku, protože Evopa, USA i Kanada odmítly návrh afrických a arabských zemí, Číny a Ruska, jenž obsahoval regulaci internetu pod mezinárodním dohledem. Původním cílem konference bylo připravit svět na svobodné šíření internetu do všech jeho koutů, snaha o zavedení faktické cenzury však kromě jiného zmařila i pokus regulovat šíření spamů.
4. Asad na konci cesty
Spojené státy oznámily, že uznávají syrskou opoziční koalici jako oficiálního reprezentanta země. Stejný krok již dříve učinily Velká Británie, Francie, Turecko a některé země Perského zálivu. Moskva později slovy tamního náměstka ministra zahraničí přiznala, že „síly prezidenta Asada stále více ztrácejí nad zemí kontrolu“. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na jiném místě dodal, že syrský režim stojí před kolapsem.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu