0:00
0:00
Civilizace1. 4. 20125 minut

Než přijde nový Avatar

Trojrozměrný obraz už lze sledovat i bez speciálních brýlí, technologie však zatím není dokonalá

Astronaut
79A R14 2012 Autor: Respekt

Televizory nabízející trojrozměrný obraz pronikají do domácností navzdory prognózám jen zvolna. Jde o složitou technologii, mimo jiné proto, že světlo je třeba zpravidla promítat na nějaký podklad, což je ve třech rozměrech obtížné.

↓ INZERCE

Zajímavým způsobem řešil tento problém zobrazovač Felix 3D, který již od osmdesátých let minulého století vyvíjí skupina studentů a profesorů na vysoké škole v severoněmeckém městě Stade. Obraz se pomocí laseru promítá na průhlednou spirálu, která uvnitř skleněné kopule rotuje rychlostí 1200 otáček za minutu. Díky rychlé rotaci divák spirálu nevnímá a sleduje pouze zobrazovaný objekt, třeba zeleně zářící pochodující kostru; pohne-li divák hlavou, spatří ji skutečně z jiného úhlu. Technologie by se mohla uplatnit třeba při řízení letového provozu, ukazovala by skutečnou výšku a vzdálenosti letadel.

Současné 3D displeje fungují jiným způsobem, na principu stereografie. Díky použití speciálních brýlí se do každého oka dostanou dva oproti sobě mírně posunuté obrazy, které si mozek složí ve trojrozměrný vjem a získá tak iluzi hloubky.

Revoluce za dva roky?

Trojrozměrný obraz se zatím osvědčil například v podobě virtuální reality ve výzkumných centrech, na školách nebo v kinech. Podle analytické společnosti DisplaySearch by měl rychle pronikat i do domácností – za dva roky má stereografické zobrazování umožňovat 37 % všech prodaných televizorů. Podle Jana Buriánka ze společnosti AV Media je však zájem domácností o 3D zatím velmi vlažný. Potíž je v nedostatku kvalitního obsahu, ale nejen to: sledování současných 3D televizí vyžaduje použití speciálních brýlí, které jsou nepohodlné a uživatele obtěžují.

Mnoho odborníků proto předpovídá velkou budoucnost systémům, u nichž byste žádné brýle nepotřebovali. Říká se jim autostereoskopické a příslušný filtr mají přímo na obrazovce. Funguje tak například technologie WOWvx společnosti Philips. Každý bod obrazu na displeji pokrývá miniaturní čočka, která směruje různé obrazy do levého a pravého oka. K dokonalosti jí zatím ještě něco schází: je-li pozorovatel pouze jeden, WOWvx nabízí kvalitní zážitek, potíž však nastává, chceme-li obraz sledovat z několika úhlů nebo když se na jednu televizi dívá více lidí. Měření ukázala, že televize pro více diváků musí do obrazu skrýt nejméně 16 možných úhlů pohledu. Aby obraz připomínal současné standardy, bylo by potřeba horizontální rozlišení alespoň 8000 bodů. Současné displeje však mají rozlišení jen okolo 2000 bodů na řádek, tedy čtyřikrát méně. Na přijatelnější obrazovky tohoto druhu si tak podle Jana Buriánka budeme muset ještě nějakou dobu počkat – odhadem dva až tři roky.

Zatím s touto technologií experimentuje kromě společnosti Philips také japonská Toshiba, jež nedávno přišla s modelem Regza – televizí s úhlopříčkou 20 palců a rozlišením 1280×720 bodů. Kvůli těmto nepříliš oslnivým parametrům a vysoké ceně, která činila v přepočtu 50 tisíc korun, úspěch na japonském trhu zaostal za očekáváním – namísto předpokládaných tisíc kusů měsíčně se prodala jen polovina. Autostereoskopická technologie zatím není tolik vyspělá, navíc pro ni opět neexistuje dost filmů a dalších pořadů. Natáčet se totiž musí nejméně pěti až sedmi, ideálně pak 16 kamerami.

Olympiáda ve třech rozměrech

Tvůrci se obecně teprve učí, jak 3D obsah vytvářet a jak se vyrovnat s tím, že rozpočet na trojrozměrný film stoupne oproti obyčejnému snímku třeba až třikrát. Aby se 3D technologie výrazněji prosadila, musel by nejspíš přijít další tak úspěšný titul, jako byl Avatar. Určitou změnu by mohl přinést připravovaný film Hobit nebo olympijské hry v roce 2012, které má ve 3D natáčet režisér James Cameron.

Možná největší smysl má zatím trojrozměrná technologie kupodivu u mobilních telefonů, tabletů a dalších přenosných přístrojů. Jejich malé displeje většinou sleduje jenom jeden uživatel, přitom mají vysoké rozlišení. Některé firmy už nabízejí speciální fólie, které se nasadí na displej a udělají 3D autostereoskopický přístroj i z obyčejného notebooku či tabletu – obsahují totiž pole miniaturních čoček, jež opět zajišťují oddělený obraz pro každé oko. Pro notebooky se někdy dokonce používá rámeček s čočkami, který se propojí s webkamerou notebooku. Ta pak sleduje hlavu a pohyby očí uživatele a obrazovka podle nich přizpůsobuje 3D obraz.

Společnost Spatial View například dodává speciální fólii pro mobilní telefony iPhone, která umožní sledovat 3D obsah bez brýlí na slušné úrovni. Také poslední iPad HD má velmi dobrou šanci, aby se jen pomocí fólie změnil v kvalitní 3D přístroj s dostatečným rozlišením pro autostereoskopii. Podobné produkty lze na trhu očekávat už brzy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].