Pokud hledáme slova, která loni ovládala českou veřejnou scénu, je prakticky nemožné minout termín „nepřizpůsobivý“. Jeho obliba v médiích vypadá v řeči čísel zhruba takto: v roce 1991 ho celostátní deníky tehdejšího Československa použily jen dvakrát, o deset let později už zaznělo stokrát častěji a loni se o „nepřizpůsobivých“ psalo v osmi stovkách článků. A vývoj zároveň zásadně proměnil jeho původní význam.
My máme jasno
Koncem září přistál Radě pro rozhlasové a televizní vysílání ve schránce rozzlobený dopis, podepsaný šéfkou Českého helsinského výboru Annou Šabatovou a novinářem Petrem Uhlem. „Česká televize a další média se tím, že nekriticky převzala pojem ‚nepřizpůsobiví‘, zásadním způsobem podílejí na stigmatizaci Romů a posilování předsudků vůči nim,“ stálo ve stížnosti. Autory rozčílilo zejména jeho nadužívání bez jakéhokoli odstupu.
Šabatová a Uhl žádali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o přezkoumání, zda podněcováním nenávisti nedochází k porušení trestního zákona. Ta rozhodla, že zákon porušen nebyl, přesto stížnost předali Radě České televize. ČT se slovy svého právního zástupce Michala Heldenburga ohradila, že postupuje v souladu s „obecným vnímáním konkrétní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu