Srpnové plundrování obchodů se značkovými teniskami a plazmovými televizemi Brity šokovalo, a teď přichází druhý díl – poznání. Při přemýšlení o vinících tehdy občané, média i vláda hned ukazovali na pouliční gangy, které si ve velkých městech vytvořily svá paralelní panství s vlastními zákony. Ovšem minulý týden zveřejněná rozsáhlá zpráva ministerstva spravedlnosti vidí kořeny srpnových bouří někde jinde. Analýza policejních zápisů o více než pěti tisících trestných činech a jejich pachatelích totiž ukazuje, že gangy nejspíše při vykrádání a ničení obchodů nehrály významnou úlohu.
Podle těchto – stále neúplných – informací ke gangům příslušelo pouze 13 procent zatčených a ti nehráli během rabování žádnou vůdčí ani organizátorskou roli. Statistiky naopak potvrzují, že bouře měly značný sociální a především vzdělanostní rozměr – většina zadržených pocházela z nejchudších čtvrtí a měla nejnižší stupeň vzdělání.
↓ INZERCE
Zde pro ilustraci několik čísel. Například 42 procent zatčených mělo během školní docházky kvůli špatné finanční situaci rodičů nárok na bezplatné obědy. Dvě třetiny pachatelů byly na konci osmé třídy charakterizovány jako „žáci se zvláštními vzdělávacími potřebami“. Řada komentátorů považovala rabovací vzpouru za důkaz selhání multikulturalismu, tady jsou fakta o& …
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc
Mohlo by vás zajímat
Když máte pocit, že se v životě jen plácáte, možná je čas vyrazit za dobrodružstvím
Arthur C. Brooks, The Atlantic•20. 11. 2024