Starého lva vystřídala mladá lvice. Tak by šlo popsat převzetí vedení strany francouzské radikální pravice Národní fronty na nedávném kongresu v Tours. Dvaaosmdesátiletý Jean-Marie Le Pen totiž metaforu neohroženého krále zvířat o sobě s oblibou používal a jeho dcera Marine Le Penová už taky ukázala své ostré zuby. V Tours přitom nešlo o dynastické předání moci à la Severní Korea. Novou prezidentku FN svobodně volili členové partaje.
Straníci tím dali najevo, co od FN očekávají. Namísto stárnoucích vůdců s otřepaným antisemitským, rasistickým a revizionismem poznamenaným slovníkem (třeba zpochybňování holocaustu nebo nezávislosti Alžírska) vybrali mladého člověka, který se orientuje v současných problémech Francie, dokáže je pojmenovat a nabídnout řešení, jež neprovokují svou radikálností. Například vystěhování všech spoluobčanů arabského původu do Afriky či vystoupení Francie z EU. Jako svůdná siréna láká i voliče tradiční pravice či levice. Podle průzkumů veřejného mínění aktuální rozdíl v preferencích voličů mezi Le Penovou a Sarkozym v příštích prezidentských volbách činí pouhých šest procent. Její otec ztrácel na současnou hlavu státu skoro 15 procent.
Čím tedy tato dvakrát rozvedená čtyřicátnice Francouze oslovuje? Cílem Le Penové už není někdejší patriotismus postavený na ideálech royalistického hnutí Action française v podobě katolické víry, rodiny, vlasti a zpochybňování republiky. Naopak se zasazuje za silnou republiku s oficiální…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu