0:00
0:00
Kultura19. 6. 20119 minut

Památkáři ochraňují komunistická monstra. Bojí se horších paskvilů

Památkáři začínají protestovat proti bourání socialistických kulturáků a obchoďáků. Domy, které přicházejí po nich, jsou totiž ještě horší.

Jedním z nejvydařenějších staveb je obchodní dům Máj v Praze. Ilustrační foto
Autor: Galerie Jaroslava Fragnera

Datart, Humanic, T-mobile, Sportisimo. Nákupní středisko jako každé jiné a ani při vší snaze by člověk nepoznal, ve kterém je městě. Snad až pohled z okna „foodcourtu“ prozradí, že to je Liberec, Soukenné náměstí v centru. Ještě před dvěma lety tady stál obchodní dům Ještěd. Několik nepravidelných pavilonů tvořilo na místě jakýsi krystal, oranžovo-černá fasáda připomínala kapotu stroje, byl to otisk technooptimismu doby a také symbol města. Psaly o něm mezinárodní časopisy a dával se na pohlednice. Dnešní nákupní středisko Fórum by na pohledu být nemohlo. Materiály, půdorysy, barvy, tvary, nic z toho není originálnější než houska ze zdejšího Burger Kingu. Architektonická teorie má pro takový prefabrikovaný architektonický prostor název „junk space“ čili zhruba „brak“.

Na několika dalších místech se teď možná budou bourat stavby socialismu, a tak je pohled do Liberce docela poučný. Vyplývá z něj, že je nutné si říct, co bourat a co ne, a především co pak místo toho postavit. Neboť není zdaleka samozřejmé, že pokleslé socialistické stavebnictví bylo vždy horší než dnešní produkce.

↓ INZERCE

Seznam staveb poválečného období, které by se měly zakonzervovat pro další generace, právě připravují pracoviště Národního památkového ústavu.

Není to ale jen problém pro památkáře a kunsthistoriky. Stavby z doby socialismu mají mimořádnou schopnost budit emoce, a tak i jejich normální uživatelé mají na věc názor. V České Lípě na to mají…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc