S příchutí cesia 137
V okolí elektrárny Fukušima stále žijí lidé, ačkoli radiace na některých místech překonává Černobyl
Byl patrně jedním z mála lidí, kteří si od začátku uvědomovali skutečný rozsah katastrofy: Masataka Šimizu, výkonný ředitel firmy TEPCO, provozovatele elektrárny Fukušima, se na tiskové konferenci krátce po havárii omluvil za všechny způsobené problémy, a pak na týden zmizel. Později byl hospitalizován s vysokým krevním tlakem.
Pokud se ředitel pod tlakem situace zhroutil, což je pravděpodobné, dnes plně chápeme proč: z elektrárny neustále uniká radiace a v moři byly naměřeny vysoké hodnoty radioaktivity. Dlouhodobě jsou zamořena některá místa na pevnině vzdálená od elektrárny desítky kilometrů. Likvidace havárie bude trvat řadu let. To všechno nejsou poplašné zprávy aktivistů, ale informace od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), její japonské obdoby NISA či renomovaných japonských odborníků. Tři týdny po zemětřesení a následné vlně tsunami se zdá být očividné, že události v jaderné elektrárně Fukušima představují druhou nejhorší jadernou havárii v historii.
Poškozené palivo
Do elektrárny se sice už podařilo přivést elektrický proud nutný k provozu nejrůznějších zařízení, dramatický obrat k lepšímu to však nepřineslo. Automatické chlazení reaktorů se nedaří nastartovat. Do přehřívajících se reaktorů, v nichž stále probíhá rozpad radioaktivních prvků, tak i minulý týden proudila chladicí voda jen pomocí požárních hadic nebo záložních…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu