A co když nepoteče
Drahá ropa vzbuzuje obavy, co bude dál. Češi jsou zatím v klidu
Otřesy způsobené vzpourou proti diktatuře v Libyi chtě nechtě pocítili i Češi. Ceny benzinu vystřelily na historické maximum a první firmy začínají kvůli drahé ropě omezovat zakázky. Arabský svět přitom stále doutná a čím dál tím víc lidí se začíná připravovat na scénář, že proud té důležité černé tekutiny vyschne – možná už brzy.
„Ta nervozita je cítit ve vzduchu, v tuhle chvíli všichni s napětím vyčkávají,“ říká nad rostoucími křivkami z burzovního zpravodajství Boris Tomčiak. Podle analytika poradenské firmy Colosseum se donedávna přehledný vývoj na světovém trhu s ropou zvrátil do zvláštního paradoxu.
„Všichni se bojí toho, že po Libyi přejde krize i do další ropné velmoci Saúdské Arábie. Zatímco akcie arabských společností klesají, cena ropy stoupá.“
Těsné spojení
Jak by scénář pokračujícího šplhání cen mohl vypadat, zná dnes ze školních lekcí každý student ekonomie. Ropná krize v 70. letech vyvolaná právě ropným embargem arabských zemí (které tehdy ve snaze diktovat ceny snížily těžbu a zároveň přestaly dodávat ropu západním zemím podporujícím Izrael) vyhnala ceny černého zlata k nikdy předtím nepoznaným výšinám a na dlouhé měsíce paralyzovala americkou a řadu evropských ekonomik. „Na druhou stranu svět už je dál a závislost na ropě zdaleka nedosahuje takové úrovně jako kdysi,“…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu