Slovo inflace, tedy jinými slovy růst cen měřený indexem spotřebitelských cen, se začíná v posledních týdnech vyskytovat ve světových médiích s mnohem vyšší frekvencí. Je ale „globální“ hrozba růstu cen vůbec reálná? Jak jsou na tom jednotlivé kouty světa? A co lze vlastně čekat u nás?
Apokalyptici (včetně nejednoho českého ekonoma) věštili příchod vysoké inflace už v roce 2009. Podle nich měla být reakcí na to, že po pádu Lehman Brothers v září 2008 musely centrální banky zachraňovat prudký a okamžitý výpadek finančních trhů a chrlily na trhy prakticky neomezené množství peněz.
Jenže krize se ukázala být mnohem hlubší, prudší i vleklejší, než aby injekce centrálních bank světa dokázaly způsobit celosvětovou inflační nákazu.
Proč hrozí
Jaká je situace nyní? Revolta v arabském světě – jakkoli může být v dlouhodobé perspektivě pozitivní i z hospodářského hlediska – přináší z krátkodobého pohledu nejistotu a tu nemají trhy rády. K revoltě v regionu se přidává drsná občanská válka v zemi, která produkuje dvě procenta celosvětové produkce ropy. Trhy ve své reakci přestřelují, ale hrozba růstu cen způsobeného „ropným šokem“ je přece jen o něco akutnější.
Druhý důvod je, že hlavní světová výrobna – tedy čínská ekonomika – vykazuje velké příznaky přehřátí. Pokud se Číně podaří udržet inflaci na uzdě, bude to malý zázrak. Cosi podobného platí i pro další mladé…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu