0:00
0:00
6. 3. 20115 minut

Západ a Libye

Drama v severní Africe otevřelo otázku liberálního intervencionismu

 
Autor: Naďa Straková

Intervenovat, či neintervenovat? Toť otázka. Připravenost šalebného diktátora Kaddáfího zabíjet Libyjce, o nichž říká, že ho „milují“, nás vrací ke klíčové debatě současnosti.

↓ INZERCE

Je zřejmé, že při pohledu na Kaddáfího letadla útočící na města je přinejmenším legitimní otázka, zda by zahraniční mocnosti měly zasáhnout a zabránit zabíjení lidí. Někteří Libyjci si myslí totéž, soudě podle názoru blogera z Tripolisu zveřejněného na webu deníku The Guardian, který se sice vehementně staví proti „jakékoli vojenské pozemní akci zahraničních armád“, ale přivítal by uvalení „bezletové zóny“. Fakt, že západní země jako Británie či Itálie ještě nedávno zbaběle zobaly Kaddáfímu z ruky a prodávaly mu zbraně, které teď může obrátit proti svým vlastním lidem, dělá z otázky intervence věc ještě významnější.

Pokřivená debata

Celá debata o tzv. liberálním intervencionismu je však pokřivená dvojím způsobem. Především, intervence je obvykle redukována na vojenskou operaci a pomíjí přitom celou paletu jiných možností. Dokonce i humanitární pomoc obětem toho, co v Libyi začíná vypadat jako občanská válka, je svým způsobem intervence. Možné jsou však i další formy, od ekonomické politiky cukru a biče přes diplomatický tlak až po všemožné formy pomoci opozičním skupinám a nezávislým médiím.

Debatu o „liberálním…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc