0:00
0:00
Civilizace28. 2. 20104 minuty

Víme, kde jste

Astronaut

Když psal George Orwell před šedesáti lety román 1984, nejspíš si nedokázal představit, kolik vznikne technologií, které jeho chmurnou vizi přiblíží realitě. Běžně se dnes dají koupit zařízení, jež kombinují družicový systém GPS se signálem mobilních telefonů, a dokážou tak sledovat člověka doslova na každém kroku. Přitom dotyčný vůbec nemusí tušit, že někdo ví o jeho pohybu úplně všechno.

Jak to funguje? Malá krabička, případně náramek, má v sobě GPS čip, který zajistí informaci o poloze. Pomocí mobilní sítě jsou údaje přenášeny na server. Jednoduchá webová aplikace pak umožní zobrazit, kde a kdy se nacházel člověk, jenž má „krabičku“ u sebe, případně jej přímo on-line sledovat. Na mapě se ukáže jeho trasa a aktuální poloha, doplněná o časové údaje.

↓ INZERCE

Systémy pro sledování lidí nelze automaticky považovat za zlo. Mohou pomáhat například rodičům nebo handicapovaným lidem, třeba nemocným Alzheimerovou chorobou. Představte si následující situaci – starý člověk se ztratí, neví, kde je, a potřebuje pomoci. Stisknutím SOS tlačítka může odeslat předvolenou textovou zprávu rodině nebo opatrovníkovi. Některá zařízení umožňují také nouzovou hlasovou komunikaci, takže dotyčný může jednoduše oznámit, že si nedokáže poradit. Jeho poloha je díky GPS lokátoru známa, není tedy problém jej najít. Podobně mohou rodiče zjistit, kde se nachází dítě, které nepřišlo včas domů. Na obrazovce počítače uvidí, že je třeba na hřišti nebo se zdrželo ve škole. …

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc