Jak dopadl pan Kalinec? Našel práci? Nemusel prodat svůj domek? Na osud propuštěného skláře, jehož snahu udržet rodinu nad vodou i po ztrátě místa podal Respekt loni na jaře jako symbol nastupující krize, se čtenáři často ptají. Ve Vrbně pod Pradědem dnes nezaměstnanost sahá k 17 procentům. Krize neustupuje, ale její hrdina bojuje dál.
Silnice se vine kolem továren s vyhaslými komíny a vymlácenými okenními tabulkami, pod zchátralými fasádami někdejších honosných domů taje špinavý sníh. Loni v jarním slunci vypadalo sudetské městečko na úpatí Jeseníků o něco veseleji. Nezaměstnanost mezitím vzrostla o téměř dvě procenta, z pětitisícové obce se odstěhovalo dalších šedesát lidí a kromě skláren, které loni v lednu propustily posledních 120 lidí, k bankrotu nezadržitelně směřuje i další pilíř zdejší zaměstnanosti. Firma Odetka, svého času prakticky monopolní výrobce tkaniček do bot v celém východním bloku, dnes živoří s posledními třiceti zaměstnanci. „No, lepší to asi není,“ říká na uvítanou starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová, „ale snažíme se to nevidět úplně černě.“
Zatímco většině vrbenských obyvatel práce ubývá, starostka a její podřízení úředníci jí mají od loňska nad hlavu. Přibyla totiž starost o nezaměstnané. Paní Kudelová ví, že každý měsíc strávený doma na podpoře znamená hlubší propad do deprese a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu