Ekonomický průšvih Řecka a evropská bezmocnost zasely během hodin do myslí mnoha Evropanů pochyby
Řecko se přes noc změnilo ze symbolu evropské dovolené v symbol evropského průšvihu. A během několika týdnů se zdánlivě abstraktní problémy se státním dluhem a kouzlení se statistickými čísly proměnily v reálnou možnost bankrotu státu. Nedůvěra trhů se přelila i na další slabé členy Evropské měnové unie a angličtina jim už přiřkla i posměšnou zkratku „PIGS“ (prasata) – Portugalsko, Irsko, Řecko (v angličtině Greece) a Španělsko.
Řecko spustilo lavinu nedůvěry finančních trhů, jimž jsou vlády těchto zemí (vedle Irska by do klubu mohla patřit také pokulhávající Itálie) více než dříve vydány na milost a nemilost v tu nejhorší dobu. Krize jen pomalu odeznívá a státy i nadále potřebují více půjčovat. Jenže růst nedůvěry finančních trhů v jejich schopnost splácet v budoucnu půjčky situaci ještě zhoršuje.
Vývoj na trzích sice v posledních dnech naznačuje, že obavy investorů (mnohdy jde o spekulanty, kteří se chtějí na kolísání nálady přiživit) na jistý čas ustoupily, a státům tedy nehrozí bezprostřední kolaps pokladen, jenže objevilo se nové nebezpečí. Minulý týden byl zveřejněn průzkum, podle něhož 92 procent Nizozemců nechce Řecku pomáhat a přeje si, aby Řecko raději vystoupilo z eurozóny. Jen o něco menší procento Nizozemců si pak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu