0:00
0:00
Kultura7. 2. 20109 minut

Bolañův labyrint

Astronaut
Autor: Respekt

Autor Divokých detektivů věřil, že zemře nevydán

↓ INZERCE

Před dvěma týdny se Ciudad Juárez, zločinem proslavené město na pomezí Mexika a Spojených států, opět dostalo na titulní stránky novin. Poslední lednovou sobotu před půlnocí zablokovaly jednu z ulic v obytné čtvrti dva náklaďáky. Ozbrojené komando pak zahájilo palbu do středoškoláků, kteří v jednom z domků oslavovali narozeniny spolužáka. Konečná bilance – šestnáct mrtvých. Starosta města vyjádřil obavu, že se tentokrát nejedná o „běžnou“ válku drogových gangů, ale o náhodný projev násilí. Jeho brutalita šokuje dokonce i obyvatele milionového Ciudad Juárez, kteří jen za minulý rok pochovali 2600 zavražděných spoluobčanů.

Autor: Respekt

K neobjasněným vraždám v Ciudad Juárez patří i většina z pěti stovek znásilněných a umučených mladých žen, jejichž těla se začala vynořovat v okolí města v roce 1993. Fenomén, který trvá dosud a který, jak se dnes už ví, kryjí místní autority i policie, se mediálně proslavil jako „tichá válka proti ženám“ nebo „femicida“. Ve svém posledním, posmrtně vydaném a nejslavnějším románu 2666 se jím inspiroval španělsky píšící autor

Roberto Bolaño.

Na díle pracoval šest let a nikdy jej nedokončil. Kniha, která vyšla po Bolañově smrti, přesto korunovala úspěch, který Bolaño sklidil už po vydání románu Divocí detektivové …

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc