Seppu Blatterovi ten večer hned dvakrát zacukaly koutky úst. Poprvé když oznamoval pořadatele fotbalového mistrovství světa v roce 2018 a z obálky vytáhl papír s nápisem „Rusko“. A podruhé když vyhlašoval pořadatele pro rok 2022 a na výherním listě stálo slovo „Katar“.
Fotbalovým fanouškům na celém světě v tu chvíli trochu zatrnulo. Jedni se museli vzdát vysněného šampionátu v Anglii, vlasti fotbalu, za niž lobbovali princ William i fotbalová hvězda David Beckham. Neuspěla ale ani americká kandidatura, kterou v sídle světové fotbalové federace FIFA hájil bývalý prezident Bill Clinton a herec Morgan Freeman. Místo toho bude světový šampionát hostit Rusko, kde je podle skeptiků většina profesionálních fotbalových klubů napojená na mafie, a Katar, ropný emirát s 1,6 milionu obyvatel rozprostírající se na šestkrát menší ploše než Česko.
Popsaná curyšská volba se počátkem prosince odehrávala ve stínu dalšího dílu ze seriálu korupčních afér, které FIFA v posledních desetiletích doprovází. Tentokrát se o skandál postarali britští novináři a jeho následky definitivně pohřbily nadějnou kandidaturu jejich země.
BBC a Sunday Times se ve svých investigacích před volbou zaměřily na dvaadvacetičlennou „fotbalovou juntu“ v čele FIFA, která o pořadatelích turnaje rozhoduje. Ukázaly, jak si dva z fotbalových komisařů na podzim řekli o úplatek za své hlasy při…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu