V roce 2016 vypluje z loděnic ve skotském Firth of Forth zbrusu nová britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth. Bude stát zhruba dvě a půl miliardy liber (asi 73 miliard Kč). Odstrašující vojenské plavidlo dlouhé 284 metrů a schopné pojmout na palubu čtyřicet nejmodernějších stíhaček před sebou ale nemá právě zářnou kariéru. Nejdříve mu na lesku ubere skutečnost, že na jeho palubě žádné stíhačky nebudou, maximálně vrtulníky. O tři roky později bude i po této „slávě“ – HMS Queen Elizabeth bude odstavena z provozu a zakonzervována nebo prodána. Na její místo nastoupí její „dvojče“, stejně drahá a stejně nová letadlová loď HMS Prince of Wales, na jejíž palubě také nebudou žádná britská letadla, bude ale aspoň vybavena tak, aby mohla hostit stíhačky Spojených států nebo Francie.
Pokud se marně snažíte dopátrat skryté logiky vyzbrojování britského námořnictva, neplýtvejte energií. Popsaná situace, v deníku Financial Times označená za „britskou Potěmkinovu vesnici“, je neplánovaným výsledkem největší vlny rozpočtových škrtů ve Velké Británii od druhé světové války.
Do propasti
Britská koaliční vláda konzervativců a liberálů hledí do propasti 11procentního deficitu státního rozpočtu, do níž zemi dostala kombinace velkorysého vládnutí labouristů a světové finanční krize následované recesí. Vláda se rozhodla…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu