Jde o pozoruhodný test uvádění programu Nečasovy vlády do života. Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou chtějí odvolat dvě vládní strany - TOP 09 a Věci veřejné. Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z třetí vládní strany ODS dokonce slíbil její odvolání ještě předtím, než se stal ministrem. A přestože již uplynulo sto dnů vládního hájení, Vesecká se na postu stále drží. Pokud odejde ještě letos, bude to možná na další významné místo ve struktuře státního zastupitelství. Přitom není téměř žádných pochyb o tom, že Renata Vesecká svými zásahy v kauze někdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka v roce 2007 porušila zákon, profesní etiku a instituci státního zastupitelství poslala do područí politické moci. A právě v tom paradoxně zřejmě spočívá potíž s jejím odvoláním.
Důvody, proč Vesecká stále sedí ve svém křesle, se bohužel nezměnily. Souvisí s touhou politiků ovládat zemi více, než jim náleží - v tomto případě jde o snahu mít umetenou cestičku k zásahům do policejního vyšetřování politických kauz. Vesecká svými zásahy do případu Čunek a odvoláním státních zástupců, kteří se proti jejímu evidentně nezákonnému kroku postavili, plnila vlastně jen přání (ať už vyřčená nebo nevyřčená) politiků. Před třemi lety uzavřela s politiky pevnou alianci, která je teď těžko vypověditelná.
Vesecká je totiž drží v šachu. Na rozdíl od veřejnosti ví, kdo byl před třemi lety zadavatelem úkolu zastavit stíhání Jiřího Čunka proto, aby nepadla vláda. Možná přímo…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu