„Obamova vláda se snaží o obtížný úkol – poskytnout masivní humanitární pomoc a současně nevyvolat dojem, že Američané přebírají kontrolu nad Haiti.“
Daniel Erikson z washingtonského think tanku Inter-American Dialogue
Pomalá pomoc
Týden po zemětřesení na Haiti zatím potravinovou pomoc dostala jen pětina z minimálně milio-nu potřebných. Koordinace amerických jednotek, OSN a rozvojových agentur se kvůli obtížím s dopravou a kvůli nefunkčním místním institucím rozbíhá jen pomalu, ačkoli státy a charity na pomoc v prvním týdnu přislíbily kolem miliardy dolarů. Podle odhadů při zemětřesení zemřelo až 200 tisíc Haiťanů, dalších 250 tisíc utrpělo zranění, milion lidí úplně ztratilo své domovy. V dlouhodobě decimované zemi zatím nedošlo k rabování a k násilnostem, jichž se politici i záchranáři na místě obávali.
Obama ztratil většinu v Senátu
Američtí demokraté ztratili většinu v Senátu, když utrpěli volební porážku ve státě Massachusetts (hlavním městem je Boston). Tento stát byl přitom díky senátorovi Edwardu Kennedymu baštou demokratů půl století. Kennedy vloni zemřel a ve volbách minulý týden zvítězil republikán Scott Brown. Prezident Barack Obama už neprosadí své reformy, včetně zdravotní, bez dohody s republikány. Obama minulý týden také oznámil plán na razantní regulaci amerických bank, což je podle analytiků pokus získat zpátky část své popularity, která v posledních měsících výrazně klesá.
Oranžová porážka
Prezident
Viktor Juščenko
, hlavní osobnost revoluce, která před šesti lety Ukrajinu posunula z ruského vlivu více směrem na západ, je hlavním poraženým prvního kola prezidentských voleb – získal pouze 5,5 procenta hlasů. Do druhého kola voleb postoupila jeho spolupracovnice z časů oranžové revoluce Julia Tymošenková a tehdejší „muž Moskvy“ Viktor Janukovyč, který první kolo volby vyhrál s desetiprocentním náskokem.
Omyl klimatologů
Mezinárodní panel klimatologů IPCC se dopustil závažné chyby: ve své zatím poslední zprávě o globálním oteplování z roku 2007 mylně uvádí, že všechny himálajské ledovce velmi pravděpodobně roztají už do roku 2035. Údaj nevychází z žádného důvěryhodného vědeckého výzkumu, ale z novinářského interview. Tak rychlé tání ledovců v Himálaji je vyloučeno.
Důsledky krize potrvají
Světová banka varovala, že potrvá „mnoho let“, než se ekonomiky mnoha zemí doopravdy dostanou z krize a klesne nezaměstnanost. Zvláštním případem je Čína, která oznámila v posledním loňském kvartálu růst téměř 11 procent. To však současně vyvolává obavy z přehřátí čínské ekonomiky a čínská vláda přikázala bankám přibrzdit úvěrování.
Bulhaři stáhli eurokomisařku
Bulharsko stáhlo kandidaturu Rumjany Želevové na eurokomisařku, kterou zpochybnili evropští poslanci a nahradilo ji Kristalinou Georgievovou. Tímto krokem se otevřela cesta k tomu, aby Evropský parlament v únoru schválil složení Evropské komise. Kritice zejména maďarských europoslanců čelil také slovenský kandidát Maroš Šefčovič, nicméně nakonec získal podporu.
Náboženské boje v Nigérii
Dvě stě lidí zemřelo během střetů mezi muslimy a křesťany ve městě Jos ležícím v centrální Nigérii. Náboženské a etnické napětí ve střední Nigérii je často vyvoláno místními politiky, kteří se snaží odvrátit pozornost od vlastních selhání a korupce.
Bude se platit
Web deníku The New York Times, který měsíčně navštíví 17 milionů lidí, už nebude zdarma. Stejně jako Financial Times a Wall Street Journal se nejvlivnější deník světa rozhodl zpoplatněním většiny článků na webu zabránit klesajícím příjmům z tištěných novin. „Timesy“ podle komentátorů tím chtějí k podobnému kroku motivovat i jiná média.
Nezastavitelný Avatar
Trojrozměrné kouzlo planety Pandora očarovalo i zahraniční novináře akreditované v Hollywoodu. Avatar Jamese Camerona triumfoval minulý týden v noci na pondělí na vyhlašování Zlatých globů, když získal ceny za nejlepší film a režii. Pokořil tak ambice předpokládaných favoritů, např. Jasona Reitmana s komediálním dramatem Lítám v tom či Kathryn Bigelowové se snímkem z Bagdádu Smrt číhá všude.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].