Už tady nechci žít
Z Itálie prchá stále více mladých a vzdělaných lidí, protože strnulá společnost jim nechce dát šanci
Ritě Clementiové je 47 let, je uznávaná genetička s početnými publikacemi článků ve světě. Přesto v Itálii nemůže najít uplatnění, a proto „v zájmu svých tří dětí“ odchází do amerického Bostonu, kde se může věnovat vědě naplno a za slušný plat. Italský prezident Giorgio Napolitano od ní dostal dopis na rozloučenou, v němž mu rozhořčeně popisuje praxi italských univerzit, kde vládne „nepotismus a konexe“.
Případ Clementiové je ilustrací úpadku italské vědy a společenského umrtvení, které mají na svědomí „baroni“ (jak se v Itálii říká vedoucím univerzitních kateder) a hermetická uzavřenost elit, jež se podobají spíše rodinným klanům. Únik mozků začíná nabývat velkých rozměrů – jen do USA, Kanady a Austrálie odešlo za posledních pět let na 15 tisíc kvalifikovaných lidí – a prezident Napolitano využil dopis Clementiové k dramatické výzvě především mladým a vzdělaným lidem, „aby se nevzdávali a neodcházeli do zahraničí“.
Problém je však hlubší a prezidentova výzva jej nevyřeší. V zemi prudce roste nezaměstnanost mladých lidí a dnes dosahuje už téměř 27 procent. Vzdělání přitom není žádnou zárukou lepší budoucnosti. Příkladů je hodně. Valerie Morselliová (25) vystudovala řečtinu a latinu a díky zahraničním pobytům v rámci evropského programu Nostradamus mluví výborně také anglicky, francouzsky a německy. V Itálii je znalost cizích…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu