Myslet až do konce
Historik Tony Judt, který zemřel 6. srpna, vdechl nový život levicovému myšlení
Uprostřed močálů na hranici států Floridy a Georgie, tvořené řekou St. Marys, jsou v areálu pokrytém anglickým trávníkem rozesety kolem bazénů luxusní haciendy, jimž vévodí rozlehlý dům v jižanském stylu. V něm je jídlo a pití včetně nejlepší whisky zdarma. V roce 1998 na tomto ostrůvku dočasného komunismu jménem White Oak Plantation, sponzorovaném jedním z amerických magnátů papírového průmyslu, debatovalo celý týden o neutěšeném stavu světa asi padesát lidí. Pozval je sem Tony Judt. „V džungli jsou jedovatí hadi a řeka je plná aligátorů,“ řekl na úvod vážně.
Tato scéna by mohla být metaforou postojů jednoho z nejvýznamnějších levicových intelektuálů posledních let Tonyho Judta: komunismus byl iluzí stejně jako ostrovy blahobytu v současném kapitalismu a za plotem je džungle, do níž vstupují jen ti odvážní, neboť všude na člověka čeká boj a číhá smrt. Ta ho dostihla letos 6. srpna po dvou letech boje s nervovou nemocí ASL známou také jako Lou Gehringova nemoc (trpí jí také fyzik Stephen Hawking, ale u něj má pomalejší průběh), která mu postupně znehybňovala tělo a ochromovala životní funkce. Mozek však bezchybně fungoval do poslední chvíle, kdy ve věku 62 let zemřel.
S trubicí v nose
Autor velkolepé knihy Poválečná Evropa (byla přeložena do 20 jazyků a vyšla také česky), za níž byl v roce 2006 nominován na Pulitzerovu cenu – a podle…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu