Řekové minulá desetiletí bohatli na dluh a z peněz evropských fondů, zatímco jejich ekonomika zaostávala. Tento systém správy země teď narazil na své hranice. Proti zaběhnutým pořádkům se bouří finanční investoři, Evropská unie i rozzlobení mladí studenti a radikálové. Reportáž ze země, která si žila nad poměry.
„Stát je v Řecku vinen,“ říká
Nikos Katsiaounis
předtím, než vyndá z obalu loutnu a přidá se ke kamarádům hrát tradiční hudbu,
„a stát si svoji vinu vůči společnosti uvědomuje!“
„Vinou“ míní mladý anarchista celé dědictví třiceti poválečných let, kdy v Řecku autoritářsky vládli i někdejší Hitlerovi kolaboranti, a připomíná osud svého dědy, který za komunisty bojoval proti nacistům a po válce skončil ve vězení.
„A protože si stát nese tuhle dědičnou vinu pravicové diktatury, tak je u nás všechno státní a pravicové automaticky podezřelé. Odpor proti autoritám má větší podporu než jinde,“ vysvětluje Nikos, spolumajitel malého vydavatelství anarchistické literatury. V hnědé polokošili, černých džínech a krátkém sestřihu se stejně jako jeho kamarádi nepodobá českému stereotypu anarchisty. V Antiautoritářském hnutí ale tento vystudovaný historik a archeolog platí za dobrého řečníka, a proto teď popíjí kávu s novinářem, kterého do Řecka zavedly dvě zprávy z…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu