„Pomoc Haiti je největší prioritou americké armády na západní polokouli.“
Americký ministr obrany Robert Gates krátce po katastrofě
Zemětřesení na Haiti
Až třetina z devíti milionů obyvatel Haiti bude podle Červeného kříže potřebovat pomoc poté, co karibský ostrov zničilo zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály. Padesát až sto tisíc lidí nespíše přírodní katastrofu nepřežije, zničena nebo vážně poškozena byla odhadem třetina domů v hlavním městě Port-au-Prince, včetně budovy parlamentu a sídla OSN.
Barack Obama
do této nejchudší země západní hemisféry vyšle na pomoc deset tisíc amerických vojáků.
Googlu došla trpělivost
Google oznámil, že nebude cenzurovat svůj internetový vyhledávač v Číně. Tento překvapivý krok může znamenat, že se Google z Číny úplně stáhne, protože tamní vláda cenzuru „ve jménu bezpečnosti“ vyžaduje. Představitelé Googlu zároveň oznámili, že jejich web byl napaden hackery, a nepřímo z útoku obvinili čínskou vládu. Poradce amerického prezidenta se postavil na stranu Googlu a zdá se, že americko-čínské vztahy se budou vyostřovat.
„Grilování“ eurokomisařů
Před výbory Evropského parlamentu se minulý týden představovali kandidáti do Evropské komise. Podle hodnocení poslanců i evropského tisku většina zvažovaných komisařů obstála se ctí, největší kontroverze vyvolala kvůli nevyjasněným okolnostem provázejícím její podnikání Bulharka Rumjana Želevová. Slyšení pokračují tento týden ve Štrasburku, parlament bude komisi jako celek schvalovat koncem ledna.
Obama proti bankám
Asi padesát největších amerických bank, z nichž mnohé dostaly od státu obrovskou finanční pomoc v čase krize, bude zřejmě platit mimořádnou daň. „Chceme naše peníze zpátky,“ řekl americký prezident Barack Obama a kritizoval také „obscénní“ bonusy, které banky vyplácejí svým manažerům. Obamův krok podpořil šéf Mezinárodního měnového fondu i vlády jiných států.
Íránského fyzika zabila bomba
V Teheránu zemřel po bombovém útoku jaderný fyzik
Masúd Mohammadí
. Írán okamžitě obvinil z vraždy Izrael a Spojené státy, které dlouhodobě podezírají Írán, že tajně připravuje nukleární bombu a vyvíjí rakety s dlouhým doletem. Není však vůbec jasné, zda fyzik Mohammadí opravdu pracoval na výrobě jaderné bomby.
Chorvatský prezident jde proti korupci
Prezidentské volby v Chorvatsku vyhrál umírněný levicový kandidát Ivo Josipović, který svou kampaň založil na boji proti korupci. Chorvatsko má s korupcí dlouhodobé potíže a je to jeden z faktorů, který by mohl oddálit jeho přijetí do EU.
Řecký plán
Řecká vláda minulý týden představila plán, kterým chce odvrátit první bankrot země, kde se platí eurem. Cílem je během tří let stlačit schodek rozpočtu z hrozivých dvanácti procent HDP zpět pod tři procenta, jak vyžadují maastrichtská kritéria pro státy eurozóny. Finanční trhy i Evropská centrální banka jsou však zatím k plánu skeptičtí, i kvůli dosavadním zkušenostem s planými sliby řeckých politiků.
Čínský test v kosmu
Čína uskutečnila úspěšnou zkoušku protiraketové obrany. Podrobnosti neoznámila, Spojené státy nicméně potvrdily, že čínská antiraketa vystřelená ze zemského povrchu zasáhla v kosmu maketu útočící balistické střely. Podle analytiků je test demonstrací síly poté, co USA prodaly Tchaj-wanu střely protivzdušné obrany Patriot. Čína je frustrována tím, že nedokáže zastavit přísun zbraní na ostrov, který pokládá za svou odštěpenou provincii. Test je patrně především gestem, které má uspokojit stále nacionalističtější čínskou veřejnost. Západní specialisté nicméně varují před vzrůstající schopností Číny ničit cizí družice. Znepokojeny jsou především Spojené státy, jejichž armáda je na údajích ze satelitů značně závislá.
Hugo Chávez devalvoval měnu
Venezuela devalvovala svoji měnu a snížila její hodnotu proti dolaru na polovinu. Prezident Hugo Chávez si od toho slibuje posílení státní pokladny a kromě toho splnil své hrozby a dal zavřít stovky obchodů, které údajně po devalvaci zvýšily ceny.
Střelba před fotbalem
Předminulý víkend ozbrojenci střelbou napadli autobus vezoucí fotbalovou reprezentaci Toga na mistrovství Afriky v Angole, zabili dva členy výpravy a zranili několik fotbalistů. K útoku se přihlásila jedna z odnoží separatistů v angolské provincii Kabinda. V této exklávě, která je od zbytku Angoly oddělena pásem území Demokratické republiky Kongo, leží šedesát procent ropných zásob Angoly, vedle Nigérie největšího afrického exportéra této suroviny. Do samotné Kabindy však zisky z ropy prakticky neplynou, patří k nejchudším částem země a místní obyvatelé se nikdy nesmířili s přičleněním k Angole po odchodu portugalských kolonialistů. Fotbalisté Toga po útoku z dějiště turnaje odcestovali.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].