0:00
0:00
Společnost27. 6. 20103 minuty

Terapie beze slov

Astronaut

Lidé jsou studení, lysí a nudní, kdežto zvířata teplá, chlupatá a zábavná. Jako oficiální definice fenoménu nazývaného ve světě Animal-Assisted Therapy (AAT), tedy terapie za zvířecí asistence, by taková věta asi neobstála, ale v zásadě sedí. Zvířata dokážou mnoha nemocným stejně jako lidem s fyzickým nebo mentálním postižením pomoci způsobem, který kolegové z rodiny Homo sapiens prostě nezvládají.

↓ INZERCE

Blahodárný efekt mazlení s domácím zvířectvem zná lidstvo od pradávna, prvním klinicky uznaným zvířecím terapeutem v dějinách se ovšem stal až yorkshirský teriér Smoky, který za druhé světové války obveseloval zraněné vojáky v americkém armádním lazaretu na Filipínách. Jeho přítomnost měla na stav pacientů natolik pozitivní vliv, že jej posléze zaměstnal Charles Mayo, zakladatel slavné Mayo Clinic, a Smoky si ve zdravotnictví odsloužil celkem dvanáct let.

Z náhodného experimentu se posléze vyvinul sofistikovaný systém, v němž se dnes kromě psů využívá koní, koček, ale i delfínů nebo slonů. A stejně široké je spektrum klientů, kteří služeb zvířat využívají – od dětí a dospělých s různým mentálním a fyzickým postižením,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc