Svět podle Le Mondu končí
Tento týden se má vyjasnit další osud slavného francouzského deníku
Pařížské obchody se suvenýry prodávají už léta černobílou fotografii typické Francie po ránu: na kavárenském stolku je šálek kávy, croissant a složené vydání deníku Le Monde. Ještě donedávna byl na snímku také popelník s čadící tlustou gitaneskou, tu však na smetiště dějin vymetla nová doba. Něco podobného dnes hrozí i proslulému deníku.
Z francouzské každodennosti sice podle všeho Le Monde nezmizí, jenže už to zřejmě nebude to slavné nezávislé médium, o jehož obsahu, politickém směřování, vedení redakce i o vydavateli přes šedesát let rozhodovali sami novináři a zaměstnanci. Tento týden se má vyjasnit osud zadluženého deníku a z intrik kolem výběru nového majitele plyne, že nezávislost novinářů je ohrožena. Přípravy k prezidentským volbám v roce 2012 jsou už totiž v plném proudu a prezident Nicolas Sarkozy tahá silně za nitky.
Slavná historie
„První číslo Le Mondu vyšlo pár měsíců po osvobození Paříže, 18. prosince 1944. Vznik novin podnítil generál Charles de Gaulle s cílem vybavit Francii velkým deníkem ve stylu kvalitních anglosaských novin a nabídnout tím jakousi výkladní skříň francouzského myšlení,“ říká filozof a politolog Pierre Manent.
Úkolem vytvořit takové noviny byl generálem pověřen někdejší profesor Francouzského institutu v Praze Hubert Beuve-Méry, který se pak na dlouhá léta stal šéfredaktorem listu. Originalitu Le…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu