0:00
0:00
Téma6. 6. 201023 minut

EXPO, jaké svět neviděl

Šanghajské EXPO 2010 bude nejúspěšnější světovou výstavou v dějinách. Na první pohled to nemá logiku: myšlenka nechat státy na jednom místě soutěžit, který je technologicky či kulturně vyspělejší, se totiž zdá být v době globalizované planety už vyčpělá. Jenže tady má soupeření jasný smysl. A jak si ukážeme, posloužit mu mohou jak česká nanovlákna, tak třeba Krteček.

Astronaut
↓ INZERCE

Uprostřed sálu visí ze stropu obří digitální koule, ze které šlehají blesky doprovázené hlasitým hřměním. Několik stovek Číňanů doprovází každý záblesk výkřiky údivu, když v tom mezi ně přijíždí rozesmátý pár na koloběžkách, který do mikroportů střídavě německy a čínsky křičí: "

Vypadá jako zlá koule, ale je to dobrá energie, je to vaše energie. Pojďme si užívat naši energii!

“ A dav na jejich radu skandovanými výkřiky, hučením a funěním s interaktivní koulí začíná hýbat a měnit její barvu. "

Víte, o čem nejvíc sníte?

“ pokládá moderátor divákům řečnickou otázku ve chvíli, kdy se show blíží ke konci. A odpověď jim dává sám: promítne na kouli záběry rozesmátých dětí, šťastných rodin, čistých měst plných parků a padající berlínské zdi.¨

Venku před vchodem do německého pavilonu se mezitím strhla další tlačenice. Fronta čekající na "dobrou energii“ se změnila v nekonečného hada hnaného úzkou uličkou mezi železnými zátarasy, na jejímž konci visí cedule "odsud pět hodin“. Po hodinách čekání ztrácejí namačkaní lidé nervy, tlačí se dopředu na německou ochranku a křičí na ni. Všudypřítomní čínští policisté konflikt rychle uklidňují, největšího křiklouna vytahují z řady a kamsi odvádějí, ostatní se utišují, když na ně uniformy zařvou. Dveře pavilonu se otevírají, dovnitř jsou vpuštěny další tři stovky lidí, které vítá nápis "Německo a Čína…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc