Jsou fotbalisté racionální?
Proč brankáři i střelci pokutových kopů zmenšují své šance na úspěch
Jsou fotbalisté racionální? To záleží na tom, jaké jsou jejich skutečné motivy. Nebudeme se v této chvíli zabývat jejich chováním mimo hřiště, neboť není zcela jasné, jaké normy racionálního chování lze v jejich případě uplatnit (jak kdysi řekl George Best: „Utratil jsem spoustu peněz na chlast, holky a rychlá auta. Zbytek jsem promrhal.“). Nicméně, když fotbalisté hrají fotbal, zdá se, že jejich motiv je jasný: vyhrát zápas. Koneckonců, nemravně vysoké příjmy mnoha profesionálních fotbalistů závisejí na tom, kolik zápasů jejich týmy vyhrají.
Vezměme si jednu herní situaci, která je ve fotbale ukázkově čistá, a to je pokutový kop. Hráč musí vstřelit míč do sítě a brankář mu musí zabránit dát gól. Tato kombinace velké odpovědnosti a intenzivního tréninku by měla přimět obě protistrany v případě pokutového kopu k optimálnímu a racionálnímu chování. To je důvod, proč si Michael Bar-Eli a jeho kolegové vybrali právě tuto situaci pro svůj výzkum ((I)racionalita v akci, 2009).
Čeho se bojí brankář
Poté, co zhlédl stovky zápasů (nebo přinejmenším stovky pokutových kopů), byl vědecký tým schopen určit nejlepší strategii pro oba hráče – střelce i brankáře. Začněme brankářem. Má v zásadě tři možnosti: zůstat stát ve středu, anebo se vrhnout napravo či nalevo. Po analýze množství pokutových kopů došli vědci k závěru, že pokud zůstane stát ve středu, má zhruba 33procentní šanci chytit…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu