Trhy jsou příliš závislé na neudržitelných vládních pobídkách. To se zákonitě musí změnit.
Když jsou peníze zadarmo, dostaví se pozoruhodné účinky. Před rokem investoři panikařili a mluvilo se o další velké hospodářské krizi. Dnes je globální akciový index MSCI World o více než 70 procent výše než ve svém nejnižším bodu v březnu roku 2009. Mohou za to hlavně úrokové míry, které v Americe, Japonsku, Británii a v eurozóně činí jedno procento nebo ještě méně a které přesvědčily investory, aby vytáhli peníze ze slamníku a začali nakupovat riziková aktiva.
Přes veškerou loňskou paniku hodnota aktiv nikdy nespadla tolik jako u jiných krizí a po oživení zavládla hned na několika trzích drahota. Na americkém realitním trhu, kde krize začala, se cena obytných domů a bytů stanovuje na základě výnosů z pronájmu, ale v Británii jsou nadhodnocené o bezmála 30 procent a v Austrálii, Hongkongu a Španělsku o 50 procent.
Burzy ve většině zemí doposud nedosáhly předchozích vrcholů. Americký trh se pohybuje asi 25 procent pod úrovní z roku 2007. Ale podle nejlepšího dlouhodobého ukazatele, který upravuje zisky v závislosti na ekonomickém cyklu, je pořád bezmála o 50 procent nadhodnocený a je srovnatelný se dvěma ze čtyř velkých vrcholů ve zhodnocení ve 20. století, z let 1901 a 1966.
Centrální banky pokládají tato oživení trhu za vítaný vedlejší…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu