Ropa u pobřeží
Do moře u břehů Spojených států unikají miliony litrů ropy ze zhroucené vrtné věže a budou zřejmě unikat ještě celé týdny. Vzdor ekologické katastrofě obrovských rozměrů si však zastavení hlubokomořské těžby, jejíž technická náročnost je přirovnávána k letům na Měsíc, nikdo neumí představit.
Ropné věže v Mexickém zálivu tvoří celá souhvězdí. U této části pobřeží USA se do mořského dna v hloubce stovek nebo tisíců metrů noří 35 000 ropných vrtů, nad hladinou se tyčí 4000 vrtných a těžebních věží, na nich pracují v každém okamžiku desítky tisíc lidí. Kapitáni projíždějících lodí určují neoficiálně svou polohu podle uskupení těžebních konstrukcí, podobně jako se kdysi řídili mihotavými světly hvězd. „Kapitáni se dorozumívají ve stylu ,Minuli jsme Králičí uši, vplouváme do Grilovací jehly‘,“ popsal nedávno zvyklosti námořníků na americké rozhlasové stanici NPR jeden ze znalců poměrů.
Přestože na požáry jsou v Mexickém zálivu zvyklí (každých 45 dní tady zahyne jeden těžař a k požáru dojde jednou až dvakrát za týden), exploze vrtné plošiny Deepwater Horizon (Hlubokomořský obzor) 20. dubna byla mimořádnou událostí. K podobně mohutnému výbuchu při dokončování otevíracího vrtu došlo naposledy v začátcích podmořské těžby, v roce 1969 u kalifornské Santa Barbary.
Do oceánu teď již tři týdny uniká podle odhadů asi 800 tisíc litrů ropy denně a představitelé společnosti British Petroleum (BP), jíž vrt patří, varovali americkou vládu, že se proud může v následujících dnech zdesateronásobit. Společnost si s havárií zatím neví rady, vše nasvědčuje tomu, že zastavit únik mazlavého paliva do pobřežních vod bude trvat ještě několik měsíců. Během nich ropná skvrna téměř…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu