Krach elit
Vyústění řecké krize: buď se zrodí skuteční lídři, anebo to s EU dopadne špatně
Jak se to mohlo stát? Řecko – malý stát na okraji Evropské unie – způsobilo infarkt světových trhů. Požár a tři mrtví během pouličních protestů v Aténách vyhrotili situaci natolik, že nyní leckdo tvrdí, že celou Evropu (a možná nejen ji) to stáhne zpátky do recese, ze které se právě váhavě vypotácela.
Kdo je za to zodpovědný? Stalo se zvykem svádět všechno na líné, rozmazlené a vypasené Řeky, kteří podváděli a žili si nad poměry. To jsme ovšem slyšeli už mnohokrát, nehledě na to, že valná část této kritiky zavání už odpudivým rasismem.
Potíž je v tom, že Unie, její vedení, elity (možná na prvním místě elity důležitých národních států) prokázaly naprostou neschopnost včas, adekvátně a zodpovědně reagovat. Situace byla velmi dramatická už počátkem letošního roku, kdy 11. února „bossové kontinentu“ pateticky vyhlásili solidaritu s Řeckem. Jenže jen co přijeli domů, byla solidarita pryč a řešení akutní a vážné věci bylo jen odsouváno.
Část evropských elit odmítala z prestižních důvodů účast Mezinárodního měnového fondu na záchraně Řecka, protože by Evropa vyslala podivný signál světu: rozmazlený a nejbohatší kontinent si nedokáže vyřešit svoje problémy sám.
Němci zase lpěli na rigiditách: pomáhat se podle Lisabonské smlouvy nesmí, půjčka může být jen za „tržní“ cenu apod. Nic proti přísnosti, ale Němcům je třeba vytknout hlavně to, že v rámci…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu