Ekonomové Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff v minulém roce publikovali knihu Tato doba je jiná, která rychle začala být považována za klasické dílo o hospodářských krizích. Základním motivem je hledání společných rysů u různých ekonomických krizí posledních osmi století. Tento přístup je běžný třeba u historické klimatologie, která na základě kronikářských záznamů a výše sklizně rozebírá klimatické zvraty posledního tisíciletí. Ekonomické cykly mají dokonce podobnou periodicitu - zhruba 20 až 40 let, takže jedno ze základních pravidel života by mohlo znít: prožiješ roky chudoby i léta bohatství a nejméně jeden klimatický zvrat.
Pokud vyjdeme z údajů o krizích v šedesáti šesti dobře dokumentovaných státech za posledních dvě stě let a odhlédneme od možných katastrofických událostí, které by mohly vývoj v dalších letech zkomplikovat (třeba rozpad Číny či ropný šok), co můžeme říci o blízké budoucnosti?
První věc už víme. Nějaké ty projevy krize a recese tady s námi zůstanou nejméně dvacet let. Vývoj budou indikovat zejména ceny nemovitostí, které se během krizí v průměru propadají o 36 procent, přičemž pokles trvá průměrně šest let. Měli bychom tedy být teprve za první třetinou tohoto období. Nejdynamičtěji se v dobách krize mění hodnota cenných papírů, které sice v průměru klesají o 56 procent své hodnoty, ale pokles trvá jen tři a půl roku. Pokud však ze statistiky vypustím krize,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu