Přece jenom kobylky?
Goldman Sachs čelí obvinění z podvodu a stínové bankovnictví čeká na regulaci
Nejúspěšnější obchod všech dob se povedl americkému makléři Johnu Paulsonovi. Jeho firma Paulson & Co. dokázala za dva roky na finančních operacích vydělat 20 miliard dolarů, což je zhruba desetina ročního HDP České republiky. Obchod se navíc zdařil v letech 2007–2009, tedy v době, kdy se většina ostatních hráčů na finančním trhu propadala do ztrát a ve světě se rozjíždělo masivní ekonomické zpomalení, jemuž se dnes již běžně říká velká recese.
Právě tyto obchody
Johna Paulsona
však stojí v centru průlomové žaloby, kterou předminulý týden podala americká vládní Bankovní komise (SEC) proti bance Goldman Sachs. Ta podle ní připravila spoluprací s Paulsonem své klienty o jednu miliardu dolarů. Transakce tohoto typu přispěly k potížím finančních institucí včetně evropských bank, jako jsou třeba Deutsche Bank, jež nakonec vyústily v téměř úplný kolaps finančního sektoru. Banky musely zachraňovat vlády ze státního rozpočtu, následná recese, nezaměstnanost, dluhy veřejných rozpočtů i osobní tragédie se budou řešit ještě léta.
John Paulson, jehož příběh je již dnes podrobně popsán v knize novináře The Wall Street Journal Gregoryho Zuckermana s názvem The Greatest Trade Ever (Největší obchod v dějinách), však neudělal nic nezákonného a nepřekročil ani rámec chování v ekonomické oblasti, jíž se říká „stínové bankovnictví“. Jeho firma –…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu