0:00
0:00
Politika7. 3. 20108 minut

Malá noční můra

Přezdívají mu „Mozart“, kandidát na příštího premiéra Nizozemska Geert Wilders však zatím hraje jen na těch nejtemnějších strunách

Astronaut
Autor: Respekt

Dvě zprávy z Nizozemska v posledních dnech naznačují, že v této zemi něco nehraje: stahuje své vojáky z Afghánistánu, ale průzkumy zároveň ukazují, že po červnových volbách by se v říši hodné královny Beatrix mohl stát premiérem radikál Geert Wilders (46). Tak jak je to? V zahraničí Nizozemci vzdávají boj proti islamistickým extremistům a doma si chtějí zvolit muže, který vyhlásil válku dokonce celému islámu?

↓ INZERCE
Autor: Respekt

Ten rozpor je však možná jen zdánlivý a obě zprávy mohou svědčit o jediném: velká část Nizozemců už prostě nemá chuť dále trpělivě hledat cestu k mírovému soužití mezi křesťanským Západem a islámskou částí světa. Touží po jasném dělení mezi „námi“ a „nimi“, tedy zhruba šestiprocentní muslimskou menšinou v zemi a chtějí konečně slyšet jasné odpovědi na komplikované otázky.

Geert Wilders tyto odpovědi nejen nabízí, ale dokonce je pro ně ochoten obětovat svou osobní svobodu a možná i život. Takovou důslednost a odvahu oceňují nejen Nizozemci. Izraelsko-americký novinář Daniel Pipes koncem ledna nominoval Wilderse na titul „nejdůležitějšího žijícího Evropana“, který se prý dokonce může stát „osobou historického světového významu“.

Otázkou je, v jaké roli Wilders do učebnic dějin vstoupí. Jako populistický provokatér? Jako zachránce západní civilizace? Anebo naopak jako hrobník demokracie a právního…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc