0:00
0:00
Trendy14. 2. 20098 minut

Život v mracích

Ve světě počítačů to zatím fungovalo jednoduše: Chcete vybavit svůj počítač novým programem? Jdete do obchodu, koupíte si duhovou disketu s aplikací tipu MS Office nebo Norton antiviru a nainstalujete ji do počítače. Tento model ale začíná patřit historii.

Astronaut
Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer Autor: Respekt
↓ INZERCE

Ve světě počítačů to zatím fungovalo jednoduše: Chcete vybavit svůj počítač novým programem? Jdete do obchodu, koupíte si duhovou disketu s aplikací tipu MS Office nebo Norton antiviru a nainstalujete ji do počítače. Tento model ale začíná patřit historii. Duhový disk, kterým dříve snažení autorů softwaru končilo, se dnes mění v počátek. Zisk se dostane k výrobci až poté, co začne zákazník software používat. Peníze tedy nepoplynou za produkt, ale za služby – a ty budou schované v mraku. Komu bude patřit největší mračno, vyhrává.

Zrodil se mrak

Že se věci důležité pro budoucnost počítačového trhu přesouvají do oblak, potvrdila už v březnu 2007 firma Dell, jeden z největších výrobců počítačů na světě, když se pokusila zaregistrovat pojem „cloud computing“. Nepodařilo se, protože již v té době na stejné věci s podobným názvem pracovala většina konkurence. Proč mrak? Pro uživatele to zřejmě nejvíce vystihuje přesun dat a služeb z jeho stolního počítače na internet (do mraku). Protože ale všichni vědí, že „v nebi“ se jen tak nepovalují prázdné harddisky, data uživatelů se z osobních počítačů přesouvají na servery IT korporací, kde budou uložené a přístupné odkudkoli (viz rámeček Soukromá oblaka). Výhodou tohoto přesunu je to, že jako uživatel člověk už nikdy nic nezapomene, vše – data, fotografie, hudba, dokumenty, tabulky, atd. – mu bude k…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc