0:00
0:00
Prvních 15 minut14. 2. 20094 minuty

Projít křížem

Sedmnáct a půl tuny váží dohromady čtrnáct betonových křížů zhruba o velikosti člověka, které tvoří křížovou cestu v Šarovech u Zlína. Kříže jsou nezvyklé nejen použitým materiálem, o němž leckdo z místních pochybuje.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Vidět můj ateliér? Myslíte pokoj? - Autor: Milan Jaroš Autor: Respekt

Sedmnáct a půl tuny váží dohromady čtrnáct betonových křížů zhruba o velikosti člověka, které tvoří křížovou cestu v Šarovech u Zlína. Kříže jsou nezvyklé nejen použitým materiálem, o němž leckdo z místních pochybuje. Zajímavé je na nich navíc to, že tence ulitý beton tvoří pouze obrys, do něhož je možné vstoupit. „Původně jsem uvažovala, že by všechny ty kříže stály za sebou, takže by vytvářely jakýsi dlouhý temný tunel. Ale taková deprese to tady zase není. Nakonec mi naopak přišlo hezké, že by těmi kříži šlo projít někam dál,“ vysvětluje sochařka, výtvarnice a režisérka Pavla Kačírková (1985).

Během výstavy na brněnském Špilberku to tak skutečně fungovalo: lidé s upaženýma rukama vstupovali do křížů, ty je sevřely a obemkly. V Šarovech, kde jsou nyní monumenty instalovány trvale, svým tvarem spíše rámují průhledy do krajiny a na nebe – nabízejí tak svou vlastní perspektivu.

Pavla Kačírková pochází z Přerova, kamenosochařství studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a nyní již pátým rokem působí na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru nefigurálního sochařství Jana Ambrůze. Mezi její další realizované projekty patří pamětní deska letce RAF generála Josefa Dudy v Prostějově. „O té soutěži jsem se dozvěděla na poslední chvíli a na městském úřadě byli trochu překvapení, když jsem týden…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc