0:00
0:00
Eseje14. 2. 200915 minut

Kuba a její revoluce

Před padesáti lety, 1. ledna 1959, se Kuba, ne zas až tak malý karibský ostrov o rozloze 114 000 čtverečních kilometrů (větší než Belgie, Nizozemsko a Dánsko dohromady), tehdy s populací šest milionů lidí a dnes jedenáct milionů, objevila na titulních stranách světových novin ve velmi nadějném kontextu.

Carlos Alberto Montaner
Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Carlos Alberto Montaner - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCE

Carlos Alberto Montaner

je politický analytik. Narodil se v Havaně a z Kuby odešel po socialistické revoluci v roce 1959. Po ukončení magisterského studia na University of Miami přednášel literaturu Latinské Ameriky na Meziamerické univerzitě v Puerto Ricu (1966–1970). Od roku 1970 žije v Madridu, kde v roce 1972 založil nakladatelství Editorial Playor a v roce 1990 exilovou skupinu Kubánská liberální unie. Je autorem řady knih o latinskoamerické a mezinárodní politice.

Jak můžeme říci „toto je naše vlast“, když v naší vlasti nemáme nic. Je to moje vlast. Ale nedává mi nic, moje vlast mě neudrží při životě, ve své vlasti strádám k smrti. To není žádná vlast! To může být vlast jen pro pár vybraných, ale není to vlast pro lidi. (Aplaus.)

Fidel Alejandro Castro Ruz, Camagüey, 4. ledna 1959

Před padesáti lety, 1. ledna 1959, se Kuba, ne zas až tak malý karibský ostrov o rozloze 114 000 čtverečních kilometrů (větší než Belgie, Nizozemsko a Dánsko dohromady), tehdy s populací šest milionů lidí a dnes jedenáct milionů, objevila na titulních stranách světových novin ve velmi nadějném kontextu. Diktátor Fulgencio Batista, drsný militantní muž s pověstí zkorumpovaného vládce, který uzurpoval moc v zemi od roku 1952, utekl z ostrova v důsledku státního převratu.

V zemi působila strana. Diktátor…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc