Zpátky do Hanoje, ňoumové
Politici a úředníci jako by si teprve „za pochodu“ začali uvědomovat, že česká města se mění a že se nikdo moc nezabývá tím, jak v nich žijí ty desítky tisíc nových obyvatel, z nichž mnozí neumějí slovo česky a zažívají obrovský kulturní šok. A už vůbec ne tím, co by se stalo, kdyby snad prosperita skončila a přišla krize a propouštění.
O zemi, do které přiletěl, nevěděl téměř nic. Měla to vyvážit jedna základní informace: je to země zaslíbená. A tak když pětadvacetiletý Tien vystupoval z letadla na ruzyňském letišti, měl pocit, že stojí na začátku něčeho podstatného, něčeho, co mu promění život k lepšímu. Udržoval si ho ještě několik týdnů, když pracoval u pásu v jedné plzeňské továrně. Pak přišlo propouštění…
Teď postává na vrátnici vietnamské tržnice SAPA v Praze a rozpačitě čeká, zda mu tady někdo poradí, pomůže sehnat práci a bydlení. Má s sebou veškerý svůj majetek složený ve středně velkém zavazadle. Peníze mu nezbyly téměř žádné. Doma ve Vietnamu mu zůstal dluh přes deset tisíc dolarů. Je to řádově deset jeho ročních platů.
A tak ví s jistotou jen jedno: domů se vrátit nechce a nemůže. Spolu s ním postává na vrátnici několik dalších lidí, jejichž příběh se liší jen v detailech. Zejména v sobotu jich sem přicházejí desítky. A po celé zemi jich už jsou tisíce.
Ministerstvo vnitra ve své ještě nezveřejněné analýze varuje, že nezaměstnaní cizinci budou představovat stále větší bezpečnostní riziko. A navrhuje, jak je dostat ze země. Lidé z praxe a neziskových organizací připomínají, že se teď naplno ukazuje, že dovoz cizinců tu byl v posledních letech především neřízeným byznysem polomafiánských pracovních agentur a uplacených úředníků. A navrhují změny zákonů. Krize se stává příležitostí k…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu