0:00
0:00
8. 2. 20095 minut

Řekli nám, že Bůh neexistuje

Před dvěma týdny si už Roubini v Davosu nepřipadal jako kverulant a outsider. „Prorok zkázy“ byl naopak hvězdou summitu a jeho přednášky byly přeplněné zmatenými byznysmeny v depresi. Letos je ve švýcarském horském středisku zachvátily strach a panika, které postihnou lyžaře v momentu, kdy za sněhové bouře ztratí orientaci ve zdánlivě přehledném terénu.

Když newyorský profesor ekonomie Nouriel Roubini před dvěma lety v Davosu předvídal zkázu globálního finančního systému, která začne na nepřehledném trhu s americkými hypotékami, tak si musel připadat jako exot. Společnost PricewaterhouseCoopers tehdy na každoročním setkání globální ekonomické elity zveřejnila průzkum mezi více než tisícovkou šéfů velkých firem z více než padesáti zemí světa. 92 procent z nich si bylo jistých rostoucími zisky v nadcházejících letech a obávalo se jediného – přílišné státní regulace hospodářského života.

Před dvěma týdny si už Roubini v Davosu nepřipadal jako kverulant a outsider. „Prorok zkázy“ byl naopak hvězdou summitu a jeho přednášky byly přeplněné zmatenými byznysmeny v depresi. Letos je ve švýcarském horském středisku zachvátily strach a panika, které postihnou lyžaře v momentu, kdy za sněhové bouře ztratí orientaci ve zdánlivě přehledném terénu. S překvapením zjistili, že ekonomika zná i jinou trajektorii než tu vedoucí směrem vzhůru a v nouzi poznali dlouho odvrhovaného přítele – stát.

↓ INZERCE

Na letošním 39. světovém ekonomickém fóru zkrátka přestaly platit nezpochybnitelné pravdy o deregulaci a potřebě co nejvíce minimalizovat roli státu v ekonomice, které se ještě vloni většině hospodářské elity zdály samozřejmé. Jako „na zasedání náboženské obce, jejímž členům právě někdo oznámil, že bůh neexistuje“, si prý připadal Jean-Pierre Lehmann, profesor…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc