Návrat hospodářského nacionalismu
Ekonomický nacionalismus – nutkání udržet pracovní místa a kapitál doma – proměňuje ekonomickou krizi v politickou, a navíc hrozí uvrhnout do hluboké hospodářské krize celý svět. Pokud nebude toto strašidlo neprodleně zaplašeno, hrozí katastrofální důsledky.
Zvládnutí tak složité krize si prozatím žádalo cit pro nuance a pragmatismus spíš než razanci a zásadovost. Měly by vlády podpořit úvěrové trhy nabídkou záruk, nebo založením „popelnicových“ bank pro špatné úvěry? Nejspíš obojí. Jaký balíček fiskálních pobídek by byl nejefektivnější? To je různé, přijde na to, v jaké zemi. Měly by se banky zestátnit? Ano, za určitých okolností. Jen hlupáci nebo ideologové kategoricky odmítli (nebo přijali) jakákoli řešení.
Ale to, že světem opět obchází strašidlo z nejtemnějšího období moderní historie, je pádným argumentem pro jinou a razantnější odpověď. Ekonomický nacionalismus – nutkání udržet pracovní místa a kapitál doma – proměňuje ekonomickou krizi v politickou, a navíc hrozí uvrhnout do hluboké hospodářské krize celý svět. Pokud nebude toto strašidlo neprodleně zaplašeno, hrozí katastrofální důsledky.
A ostatní ať vezme čert
Obchod posiluje specializaci, která přináší blahobyt; globální kapitálové trhy i přes své problémy alokují peníze efektivněji než ty místní; hospodářská spolupráce vede k větší důvěře a zvyšuje bezpečnost. Ovšem i přes své zjevné přínosy je globalizovaná ekonomika ohrožená.
Kongres se při projednávání protikrizového osmisetmiliardového balíčku hádá o klauzuli, která by si ve své nejkrajnější podobě vynutila použití amerických materiálů na veřejných stavbách. Nový ministr…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu