Citová investice
Když přijde na bankovní dům velký problém, jedna z prvních věcí, které se zbaví, je výtvarné umění. Přestává se nakupovat do bankovních sbírek, vázne spolupráce s galeriemi, v nejhorším se rozprodávají léta střádané kolekce. Všichni se zatím tváří, že se zas tak moc neděje. Ale děje se.
Jste na mizině, ale v sejfu máte Malevičův Černý čtverec. Právě v takové zvláštní situaci se ocitla ruská banka Inkombank, když zkrachovala. Obraz v aukci prodala za milion dolarů. Kupec díla, šéf firmy Norilsk Nickel Vladimir Potanin, se mohl chlubit tím, že Rusku zachránil jeden z nejcennějších výtvarných klenotů, který by jinak skončil v nějaké zahraniční sbírce. A Inkombank měla o pár dluhů méně.
To bylo před deseti lety, kdy Rusko zasáhla finanční krize. Teď k nám dorazila ta celosvětová. České banky zatím nekrachují ani nemají v sejfu žádného Maleviče. Nicméně situace je obdobná: když přijde na bankovní dům velký problém, jedna z prvních věcí, které se zbaví, je právě výtvarné umění. Přestává se nakupovat do bankovních sbírek, vázne spolupráce s galeriemi, v nejhorším se rozprodávají léta střádané kolekce. Všichni se zatím tváří, že se zas tak moc neděje. Ale děje se.
Pokračování nejisté
Je to takový otravný rituál: na tiskové konferenci se představí sponzor výstavy, řekne pár slov o tom, jak je hrdý, že ji podporuje, a nastane rozpačité ticho, protože všichni jsou zvědaví na expozici. Předminulý čtvrtek v Galerii Rudolfinum nastala změna. V době, kdy všichni dávají od umění ruce pryč, totiž UniCredit Bank síni věnovala milion korun. Udělala to sice pomocí směšně předimenzovaného šeku, nicméně potlesk auditoria byl velký tak akorát.
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu