Bubny duní ze Šumavy
Jsme nedaleko Volyně v předhůří Šumavy a čestická truhlárna Pellwood právě dokončuje svou dnešní várku. Běžná věc, až na zdejší sortiment: tady se nevyrábí nábytek ani okna, nýbrž bubenické paličky.
Hned naproti románskému kostelíku Stětí sv. Jana Křtitele rachotí za bývalou barokní farou stroje ve stodole, v níž se v oblaku zvířených pilin pohybuje několik postav s brýlemi na očích. Jsme nedaleko Volyně v předhůří Šumavy a čestická truhlárna Pellwood právě dokončuje svou dnešní várku. Běžná věc, až na zdejší sortiment: tady se nevyrábí nábytek ani okna, nýbrž bubenické paličky. Měsíčně se jich tu vyrobí kolem čtyř tisíc párů. A mezi hráči všech možných žánrů od dechovky přes vážnou hudbu až po death metal se staly pro svoji kvalitu a cenovou dostupnost natolik populární, že se dnes dodávají do obchodů nejen po celých Čechách, ale hrají s nimi i stovky bubeníků v devětadvaceti zemích světa.
Jejich výrobce a majitel dílny, hudebník, umělecký truhlář a čestický zastupitel Ivan Pelíšek (55) si navíc splnil životní sen: nejenže pracuje s milovaným dřevem a stal se existenčně nezávislým, ale žije přitom s rodinou na venkově ve skvostné barokní faře vprostřed krásné přírody.
V paličkách je můj um
„Dřevo mě přitahovalo od dětství, první soustruh jsem si vyrobil z motoru staré pračky v patnácti letech. Pak jsem nad ním v malé dílně předělané z verandy proseděl celé hodiny,“ vzpomíná Ivan Pelíšek na své začátky v činžovní vilce v pražských Dejvicích. K lásce ke dřevu pak přibyl ještě jeden „ohromující zážitek“: poslech rockové hudby. Pod jeho dojmem se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu