Jak zkrotit malou zemi
Podle nejčerstvějšího průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR z minulého týdne české firmy seškrtávají investice plánované na letošek až o sedmdesát procent a začínají mít stále větší problémy s prázdnými firemními pokladnami. Skoro polovička plateb mezi firmami má zpoždění, řada podniků oddaluje výplaty, přičemž banky stále zpřísňují pravidla pro poskytování úvěrů.
„Krize tu je pořád. Vlastně už od revoluce je to evergreen. Ať šlo o lacinou konkurenci z Číny nebo cokoli jiného. Vždycky jsme to ale nějak zvládli,“ říká Jan Heřmanský (65) a na chvíli se odmlčí. „Jenže tohle nečekal nikdo. Vždyť to padá doslova ze dne na den.“ Pan Heřmanský je ředitelem firmy Svitap, jedné z nejúspěšnějších textilek v Česku, která se teď během pár týdnů ocitla v dosud nezažitých potížích. „Máme zakázky na pouhý týden dopředu. Naši zákazníci berou míň, někdo ruší objednávky úplně a řada neplatí včas nebo vůbec,“ vypočítává pan Heřmanský situaci, kvůli níž firma propustila jen za poslední měsíc padesát zaměstnanců a zřejmě se nevyhne dalším radikálním škrtům.
Stejně jako pro statisíce českých podnikatelů a zaměstnanců je pro pana Heřmanského dnešní „otázka za sto“ jasná – co v této situaci může čekat od státu, kterému až doteď pravidelně odváděl podstatnou část ze svých peněz na daních? Spolu s přibývajícími zprávami z ciziny o schvalování miliardových injekcí a ekonomických balíčků očekávání roste. A také v Česku se začíná rýsovat, jestli má toto čekání na státní záchrannou síť smysl.
Říkali, že se nic neděje
Ještě donedávna by se o Svitapu s čistým svědomím dalo mluvit jako o zářném úspěchu porevoluční transformace, která se navíc podařila bez jediné…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu