Hlavně nepadnout pod Hořovice
Tady si s ženskými kvótami v politice hlavu nelámou. Ve vsi s exotickým názvem Otmíče se od ledna mohou pochlubit raritou: všech pět zastupitelů má příjmení s koncovkou -ová. Osud stopadesátihlavé vesnice na Berounsku vzaly ženy do svých rukou poté, co muži na správu tamních věci veřejných úplně rezignovali.
Tady si s ženskými kvótami v politice hlavu nelámou. Ve vsi s exotickým názvem Otmíče se od ledna mohou pochlubit raritou: všech pět zastupitelů má příjmení s koncovkou -ová. Osud stopadesátihlavé vesnice na Berounsku vzaly ženy do svých rukou poté, co muži na správu tamních věci veřejných úplně rezignovali. A existuje reálná šance, že dámy budou ve svém angažmá bez mužských doplňků úspěšnější.
Jako u Almodóvara
Smráká se, před obecním úřadem zastavují auta s ženskými siluetami za volantem. Schází se tu pestrá společnost: účetní na mateřské, vedoucí obchodního oddělení, důchodkyně, asistentka pečovatelské služby, dělnice z výrobny autoskel (která si dodělává maturitu), všechny pohledné, dobře oblečené, vyzařují jistotu a klid. „U nás byl vždycky aktivní manžel, byl u hasičů, hrál fotbal, jeden čas byl i členem zastupitelstva, já byla ta slepice u dětí,“ říká bez obalu nejstarší ze zastupitelek Marie Bretfeldová.„Ale když se to tu rozpadlo, coby patriot jsem si řekla, že do toho půjdu. Nechtěli jsme padnout pod Hořovice.“
Agentky s dobrou vodou
Politika se v malé obci vždycky točila kolem hlavních přípojek pro domácnosti – plynu a vody. Před šesti lety přišly na řadu rozvody toho prvního, ale muži v zastupitelstvu se nedokázali dohodnout s jedním z majitelů pozemků, přes které trubky měly vést…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu