Až krize pomine
Bankéři stvořili svůj vlastní svět, o jehož existenci jsme neměli tušení, dokud nezkolaboval.
„Bankéři stvořili svůj vlastní svět, o jehož existenci jsme neměli tušení, dokud nezkolaboval. Obyčejnému člověku se ten svět dnes jeví jako jezero plné krokodýlů: nevidíte ve skutečnosti nic než klidnou hladinu, ale pod ní se odehrávají věci. Tato krize je fundamentální a ve hře jsou demokratické principy, tak těsně spojené s tržní ekonomikou.“
Tato a ještě tvrdší slova použil německý spisovatel a editor týdeníku Der Spiegel Dirk Kurbjuweit ve svém článku o důsledcích světové krize. Vystihl problém, kterému bude západní civilizace čelit: jak zvládnout samotnou krizi a současně obnovit důvěru lidí v demokratický kapitalismus.
Světový tisk přetéká analýzami a postřehy, co tuto krizi způsobilo, a mnozí zřejmě souhlasí se slovy bývalého britského premiéra Tonyho Blaira:„Tato krize je největší ekonomickou a intelektuální výzvou, jakou jsme zažili. Finanční systém už nebude nikdy tentýž, jaký jsme znali.“ Jak však bude vypadat náš svět, až krize pomine? Tato otázka zatím zůstává viset ve vzduchu.
Německý filozof Jürgen Habermas řekl pro týdeník Die Zeit, že krize vytváří prostor k politickým alternativám. „Dnes končí Bushova éra a praskla také bublina neoliberálního konceptu. Co bude dál? Mojí nadějí je, že neoliberální agenda se vytratí stejně jako idea podřízenosti trhu.&“…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu