Kterak mladý Cameron vzkřísil nejstarší britskou stranu a co od něj čekat, pokud příští rok vyhraje volby
Češi se začali zajímat o předsedu britských konzervativců Davida Camerona, protože napsal dopis prezidentovi Václavu Klausovi, aby se svým podpisem Lisabonu počkal na referendum, které prý Cameron vyhlásí, pokud vyhraje příští volby v Británii. K tomu, jestli Cameron dodrží slovo, se ještě dostaneme, ale bylo by chybou vnímat ho jen jako možného evropského „kazisvěta.“ Na to je jeho příběh příliš zajímavý.
Blaimeron
Řekněme to rovnou: britští toryové můžou být dnes spokojeni. Průzkumy veřejného mínění je po dlouhých patnácti letech staví do role favorita parlamentních voleb, o partajní průkazku žádají mladé ročníky a očarovaná média si u jejich lídra podávají dveře. Británie zkrátka prožívá podobnou fascinaci Cameronovými konzervativci jako kdysi Blairovými labouristy a v obou případech jde o okouzlení šéfem strany.
Podobnost s Blairem bije do očí. Tak jako kdysi on, i Cameron je mladý lídr – tento týden oslaví 43. narozeniny – jak fyzicky, tak duchem. Zvládá Facebook, Twitter a stejně samozřejmě jako Blair přiměl své spolustraníky blogovat. Je energický, civilní, rád žertuje a umí řečnit stejně sugestivně. A podobně jako Tony Blair umí vytrhnout stranu z bezradnosti k…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu